İnstagram Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır?

İnstagram Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır? ve İnstagram Toplu Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır? konu başlıklarını ele aldığımız yazımızda, İnstagram Hikâyeler ve özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız. İnstagram her geçen gün gelişen, büyüyen bir sosyal medya hesabı olmanın yanında bir pazar yeri ve kazanç kapısıdır. Bu mecrayı kullanan çoğu kişi para kazanabilmek için öncelikle küçük bütçeler ayırarak yatırım yapmakta ve hesabını büyütmek için çalışmaktadır. Hesabı büyütme çalışmaları ayrı özen ve emek isteyen işlemlerdir.

Düzenli paylaşım yapılması, bu paylaşımların fotoğraf, video, reels, hikâye şeklinde olması gibi kriterler İnstagram görülme oranlarında farklılıklar yaratmaktadır. İnstagram algoritmaları hesaplanırken önemli olan kriterler sürekli güncellenmekte olup kullanıcılar da bu kriterleri takip edip onlara göre paylaşımlar yapmaktadır. Her gün gelişen teknolojiden yararlanan sosyal medya alanı İnstagram, kullanıcılarını mutlu etmek için de sürekli güncelleme yapmaktadır. Bu özelliklerden biri de İnstagram Hikâye Gizleyebilme özelliğidir. İnstagram kullanıcılarına paylaştıkları hikayeleri belli kişilerden gizleme imkânı sunmuştur.

İnstagram Hikâye Nedir?

İnstagram platformunun story olarak bahsettiği hikâye paylaşabilme özelliği kısaca: "Paylaşıldığında ana sayfada görülen ve sadece 24 saat görülmesi mümkün olan video, fotoğraf gibi paylaşımlardır." Aslında hikâye paylaşımları istenirse profil sayfasına sabitlenerek istenildiği kadar görülmesi sağlanabilir. Hikâye paylaşımı yapabilmek için profile giriş yapıldıktan sonra ana ekranın sağ üst köşesindeki "artı" simgesi tıklanmalıdır. Açılan ekranda sağ alt köşedeki hikâye butonu tıklanarak yüklemek istenen video, fotoğraf vs. yüklenebilir. Hikâye paylaşırken birçok seçeneği olan filtreler kullanılabilir. Hikâye Sıralaması Neye Göre Yapılmaktadır? sorusu kullanıcılar arasında merak edilen konulardandır. Ayrıca Hikâye Görüldü Sıralaması da ayrı bir algoritma ile çalışmaktadır. Toplam İnstagram hikâye süresi 15 saniyedir. 15 saniye sonunda paylaşım süresi bitecektir ve sadece tek bir hikâye paylaşımı 15 saniye olacaktır. Arka arkaya hikayeler paylaşmak mümkündür.

İnstagram Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?

İnstagram ana sayfanızdaki "Ayarlar" bölümünden "Gizlilik" başlığı altındaki menü açılmalıdır. Hikâye konu başlığı bulunmalı ve açılan menüde "Görüntüleyenler" başlığı altındaki "Hikayeni Gizle" seçeneği seçilmelidir. Artık istediğiniz kişileri seçerek hikayelerinizi bu kişilerden saklayabilir ve bu kişilerin görmesini engelleyebilirsiniz. İsterseniz herkesten hikayelerinizi de gizleyebilirsiniz. Ayrıca başkalarının hikayelerini sessize alabilmek de mümkündür. Akışta o kişinin profil fotoğrafına dokunup basılı tutulmalıdır ve sonra Sessize Al seçeneği seçilip Hikâye Sessize Al butonuna basılmalıdır.

Bu bölümde merak edilen konulardan biri de Hikâyeyi Gizlediğimiz Kişiler Anlar Mı? Bu mümkün olan bir durum değildir. Gizlediğiniz kişilerin bunu anlaması mümkün değildir. Ek olarak, hikâye gizlemede bir kişi sınırlandırması bulunmamaktadır. İstediğiniz sayıda kişi için hikâyenizi gizleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenlerin başında bu gizleme işleminin hikâyenin paylaşımından önce yapılmasıdır. Eğer hikâyeyi gizlediğiniz kişilerin kesinlikle hikayenizi görmesini istemiyorsanız, gizlediğiniz kişilerin en yakın arkadaşlarını, çevresinden de hikâyeyi gizlemeniz en mantıklı yöntem olacaktır.

İnstagram Toplu Hikâye Gizleme Nasıl Yapılır?

Ana menü sayfasındaki "Ayarlar", açılan menüde "Gizlilik"'e ve sonrasında da "Hikaye"’ye basılmalı ve bu menüde "Hikâyeyi Gizle"'nin yanında yazan kişi sayısına dokunmak yeterli olacaktır. Yeni sayfada hikâye gizlemek istenen kişileri seçmeli ve işlem tamamlanmalıdır. Hikayelerin görülmesinin engellenmesi kişileri tek tek seçerek de yapılmaktadır. Hikayeler, İnstagram’ın en önemli paylaşım seçenekleridir. Genelde firmalar ve kişiler bu hikâye saklama özelliğini çeşitli testler yapmak için kullanmaktadır. Her paylaştıkları ürün ya da hizmeti her müşterisine sunmak istemeyebilecekleri durumlar olabilmektedir. Bunun için hikâye gizleme seçeneği biçilmiş kaftandır.

Herkesten gizlenmek istenen hikâye için tek tek manuel olarak kişileri seçebilmek mümkün olduğu gibi hikayeler gizle bölümünün sağ üst köşesindeki Herkesi Seç butonu ile seçimi tek tuşla yapmak da mümkündür. Bir önemli nokta daha vardır. Herkese açık bir profil ile işlem yapılıyorsa, takipçi olmayanlar da hikayelere erişebilecektir. Çünkü hikayeleri sadece takipçilerden saklama işlemi yapılmaktadır. Bu bir problem teşkil ediyorsa profili mutlaka özel yapmanız gerekecektir.

İnstagram Hikâye Gizleme Sınırı Kaçtır?

İnstagram Hikâye Gizleme ile ilgili bir kişi sınırı yoktur. Sadece sizi takip eden kişilerin hepsinden hikayeleri gizlemek olasıdır. Bunların dışında bir kişi sayısı sınırından bahsetmek gerekirse bu sadece sizi takip eden kişi sayısından ibarettir. Yine burada önemli olan nokta hesabınızın gizli ya da açık oluşudur. Açık bir hesapta işlem yapılacaksa sizi takip etmeyenlerin de hikayelerinizi görebileceğini unutmamak gerekir. Herkesten gizleyebileceğiniz gibi bir kişi hariç kalan herkesten de gizleme yapmak olasılıklar arasındadır. Herkesten Hikâye Gizleme,Toplu Gizleme olarak da bilinmektedir. Hikayeler gizlendiği gibi bu işlem geçici olarak yapılıp sonrasında hikâye gizleme işlemini kaldırmakta mümkündür.

Hikâye gizleme işleminin anlaşılabilmesi için yapılabilecek çok az şey vardır. Bir başka profilden girip yapmak en yaygın olarak yapılan şeklidir. Ayrıca hikayelere bakan kişi olarak düşünüldüğünde İnstagram Hikayesine Bakılması Nasıl Gizlenir? sorusuna cevap vermek gerekecektir. Burada yapılması gereken ilk adım ana sayfada Hikayeler bölümüne gelerek internet ağ bağlantılarını kapatmak olmalıdır. İnternet bağlantısı yokken hikayelere bakmak için basılması halinde ilk üç hikâyeye erişim sağlamaya sistem izin vermektedir. İnternet bağlantısı olmadığı için takip edilen kullanıcıya görüntüleyenler listesinde size ait bir bilgi gönderilmeyecektir ve sizin hikâyeyi gördüğünüzü kimse bilmeyecektir.

İnstagram Hikâye Gizleme Kaldırma Nasıl Yapılır?

Hikayeleri gizlemekten vazgeçebilir ya da geçici bir süre için bu hizmeti kullanmayı tercih etmiş olabilirsiniz. Hikâye Gizlemeyi Kaldırmak İçin Neler Yapılmalıdır? Gizlilik sekmesi ve sonra Hikâye sekmesine dokunmak gerekmektedir. Hikâyeyi Gizle sekmesinin yanındaki kişi sayısına dokunarak Hikâyeyi Gizlemeyi Kaldırmak istenilen kişiler seçilmelidir. Sonra Bitti butonuna (iPhone) ya da sol üstte Geri simgesine (Android) dokunarak işlem tamamlanabilmektir. Farklı işletim sistemlerini kullanan aygıtlar için sekmelerin yerleri ve isimlerinde farklılıklar olması mümkündür. Ama burada anlatılan gelen bir akış şemasıdır. Yaklaşık olarak aynı isim ve yerlerde işlemleri gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

İnstagram Hikâye Gizleme Bildirimi Karşı Tarafa Gider Mi?

İnstagramda hikâye gizleme işlemi yapıldığında karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmemektedir. Engellenen kişi sadece tahmin edip yani şüphelenip başka bir profilden kontrol ederse gizlendiğini anlayabilecektir. Hikâye Engelleme Şayet Anlaşılabiliyorsa Nasıl Anlaşılır? Eğer bir profilde daha önce “Öne Çıkanlar” bölümünde sıralanmış olan herhangi bir hikâyeyi görebildiyseniz ve şimdi bu bölümü göremiyorsanız engellenmiş olabilme ihtimali ile karşı karşıyasınız demektir. Hikâyeden engellemek kişinin profiline ya da paylaştığı fotoğraflarına ulaşamayacağınız anlamına gelmemektedir. İnstagram Hikayesine Gizli Bakmak Mümkün Müdür? Öncelikle bu şekilde bir hesabın hikayelerine bakabilmek için o hesabın açık olması gerekmektedir. Yoksa hikayeleri görmek pek mümkün olmayacaktır.

Fake profil kullanılarak da hikayelere bakmak çok yaygın kullanılan bir yöntemdir. Ama burada bahsetmek istediğimiz yöntem biraz daha farklıdır. Görmek istediğiniz hikâyeden bir sonraki hikâyeyi açıp solda kalan görmek istediğiniz hikâyeye doğru biraz ekranı tutup çektiğinizde hikâyeyi görebilirsiniz. Burada önemli olan tutup çekmek ama bırakmamaktır. Hikâyenin tamamını göremeseniz de resmin büyük bir kısmı görünecektir. Çok dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Şayet tutup çekerken bırakılırsa hikâyeyi açmış ve görenler listesine eklenmiş olacaksınızdır. Ayrıca öne çıkan hikayeleri gizlemekte mümkündür. Ana sayfanıza eklediğiniz sabitlenmiş hikayeler de gizlenebilmektedir.

İnstagram Hikâye Gizleme Sorunu Çözümü

Bazı durumlarda İnstagram'da Hikâye Gizleme özelliği çalışmama gibi hatalar verebilmektedir. İnstagram gizleme sorunu ile karşı karşıya kalındığında yapılması gerekenler vardır. Hikâye Gizleme Sorunu yaşandığı gibi gizlemeyi açma sorunu da sıkça yaşanmaktadır. Eğer böyle bir hikaye gizleme sorunu ile karşı karşıya kalırsanız halihazırda kullandığınız İnstagram sürümünü güncellemeniz yapılması gereken ilk adımdır. Bunun için hangi işletim sistemi kullanıcı olduğunu çok önemlidir. Android kullanıcısıysanız Google Play Store aracılığı ile, şayet iPhone kullanıcısıysanız Apple Store aracılığı ile İnstagram uygulamasını güncelleyebilirsiniz. Yine de sorun devam ederse Google'da İnstagram Destek diye arama yaparak detaylı bilgi edinip gerekli yardımlara ulaşmanız mümkündür.

İnstagram Hikâye Gizleme Herkes Gözükmüyor Sorunu Çözümü

İnstagram Hikâye Gizleme Çalışmıyor diyorsanız, Hikayeler Gizlenemiyor gibi bir sorundan şikayetçi olanların büyük çoğunluğu hesaplarıyla ilgili bir şeylerin ters gittiğini düşünmektedir. Böyle bir şeyi anlayıp tespit edebilmek, anlayabilmek için çeşitli denemelerde bulunmak gerekebilir. Hikâye gizleme hatası için önerileri yapmadan önce gerekli yapılandırma ayarlarını mutlaka kontrol etmek gerekecektir. Unutmadan bir şeylerin ters gittiğini düşünülüyorsa, başkalarının da böyle bir olayla karşı karşıya kalıp kalmadığının detaylıca araştırılması gerekmektedir.

Hikayeleri Neden Gizleyemiyorum? sorusunun çeşitli cevapları olabilmektedir. Hikayeler Gizlenemiyor Sorusu'nun çözümünde en etkili yöntemlerinden biri olan hesap türünü “Hesap” isimli ayarlardan yapabilmektir. Hesaplarda Hikaye Gizleme Sorunu nedenleri: Güne özel çeşitli sebepler olabilir. Herkeste ya da sadece bir kısım kullanıcının karşılaştığı bir sorun olabilir. Yapılandırma ayarlarının doğru yapılmayışı sonucu böyle bir durum ile karşılaşılabilir. Uygulama versiyonuna gelen yeni bir güncellemenin sonucu olarak bunu yaşıyor olabilirsiniz. Çok sık değiştirme ya da İnstagram'ın yasak olarak belirttiği bir tür işlemlerin yapılmasında dolayı hesaba geçici işlem yasağı da koyulmuş olabilir. Ceza durumlarında ve İnstagram'ın işlem kısıtlaması uyguladığı bazı durumlarda bu sorunla karşılaşılmış olabilir.

İnstagram Hikâye Gizleme Nasıl Anlaşılır?

Karşı tarafın hikayesini o kişiye gizleyip gizlemediği anlamak için çeşitli yöntemler vardır. Hikâye Gizleme Nasıl Anlaşılır? sorusu İnstagram kullanıcı sayısı arttıkça artacak bir sorudur. İlgili kişinin listesinde olan herhangi bir kişinin hesabından o ilgili kişinin profiline girip bakılmalı ve şayet hikâye o profilden bakınca görünüyorsa; sizin hesabınızdan bakınca görünmüyorsa hikayesini size karşı kesin olarak gizlemiş demektir. Eğer ilgili kişinin hesabı herkese açık bir hesapsa, ikinci bir hesap açarak aynı kontrolü dışarıdan sağlama imkânı da vardır. Bunun dışında farklı taktikler uygulayanlar da vardır. Kritik noktalardan biri de profil sayfasına sabitlenmiş hikayelerdir.

Öne çıkarılmış hikayeler de denen bu sabitlenmiş hikayeler her profilde olmayabiliyor ancak emin olduğunuz kişiler varsa artık profili boşsa size karşı hikayeler gizlenmiş olabilir. Bu durum ihtimaller dahilindedir ancak hikayeler silinmiş de olabilir. Bu taktik yüzde yüz sonuç alınabilecek bir taktik değildir. En iyi yöntem başka hesaptan kontrol etmektir. Bu noktada ipuçlarını takip etmek oldukça önemlidir.


GardenMedya Anasayfa: TIKLAYIN

İnstagram Hizmetlerimiz: TIKLAYIN

Telegram Hizmetlerimiz: TIKLAYIN

YouTube Hizmetlerimiz: TIKLAYIN

Twitter Hizmetlerimiz: TIKLAYIN

TikTok Hizmetlerimiz: TIKLAYIN